středa 30. ledna 2013

Anjuna, Goa, bleší trh

30. 1. 2013

Každou středu se v Anjuně koná proslulý trh, na který se sjíždí prodejci ze všech koutů Indie, aby zde nabízeli cokoli od batiky, stříbrných šperků, kašmírových šátků, koření až po modlitební mlýnky. Jelikož sem do Goa jezdí mnoho Ruských turistů i na trhu bylo plno nápisů azbukou i prodejci obstojně mluvili rusky…taková malá ruská čtvrť J
 
 
 
 
 

Vagator, Goa

29. 1. 2013

V úterý jsme se byli podívat do vedlejšího plážového městečka Vagator vzdáleného asi 2,5 km od městečka Anjuna. Cesta do Vagatoru byla opět lemována nespočtem stánků s ovocem, plážovým oblečením a dalším… Město je o něco menší a také o dost klidnější než Anjuna, jinak je v něm také plno hotelů a Guesthousů.  Vagator je záliv chráněný po obou koncích výchozy a tvoří několik malých pláží. Pláže jsou písečné s velmi pozvolným vstupem do moře, takže vhodné i pro neplavce. Pláži zvané Velký Vagator vévodí zřícenina pevnosti Čapóra z červeného lateritu stojící na kopci nad ní. Z ní je nádherný pohled na pobřeží…
 
 
 
 
 
 

úterý 29. ledna 2013

Mapusa, Goa


26. – 27. 1. 2013
Ve městě Mapusa jsme se ubytovali v krásném rodinném hotýlku uprostřed kolonie ,,řadových domků,, který jsme si den předem našli na internetu a zarezervovali, pokoj stál 1000 RPS za noc.. S internetem to v Indii není až tak lehké jak jsme si mysleli… Naštěstí, i v Indii existují jakési internetové místnosti, ve kterých jsou pomalé počítače, ty vám na hodinu pronajmou okolo 40 RPS/h.

První den jsme se v tomto městě jen potloukali. Druhý den jsme se nechali odvést rikšou do města Anjuna na pláž. Okolo pláží jsou nekonečné řady stánků, které nabízejí pestrobarevné šaty, šperky a mnoho dalších věcí… Pláže jsou zde celkem čisté a jsou lemované dalšími stánky a restauracemi na kterých jsou všude nápisy Free Wi-Fi, ale nevím jakou náhodou snad ve všech mají s Wi-Fi ,,zrovna teď problém,, J. V nějakých se tedy připojit dá, signál je však slabý, ale aspoň něco…

Na další den jsme si zde domluvili ubytování, přímo u pláže s výhledem na moře, pokojíček sice malý a koupelna společná, ale místo nádherné.

 

Bombay

První den v Bombaji 25. 1. 2013

Na Bombajské letiště jsme přiletěli 25. 1. 2013 v 5 hodin ráno, z letiště jsme se vymotali až v 7 hodin J.  Hned u východu z letiště na nás pokřikovalo plno taxikářů a průvodců. Od jednoho opravdu neodbytného průvodce jsme se nechali přemluvit že nám zavolá taxi a ukáže hezký a levný hotel.

Hotel byl opravdu moc pěkný, ale pro nás i drahý. Pokoje se pohybovali od 4500 do 7000 Indických rupií (1 Kč = 2,66 RPS). Nechali jsme se tedy odvést na zastávku vlaku a vyjeli jsme na Viktoriinonádraží, které je zapsané v památkách UNESCO (nesmí se tam bohužel fotit).

Cesta vlakem byla překvapivě příjemná, jízdenka stála 10 RPS na osobu (jeli jsme asi 22km) a vlak v těchto ranních hodinách nebyl přeplněný. Okolí tratě bylo přeplněno slamy, které byly postaveny třeba i jen z klacků a hadrů. Ze slamů vybíhaly polonahé děti, které si hráli v obrovských haldách odpadků…
Viktoriino nádraží bylo dokončeno v roce 1888 denně zde vypraví přes tisíc vlaků a projde tudy přes 2 miliony cestujících.

Z nádraží jsme se vydali do Bombajských uliček hledat hotel. Většina hotelů byla obsazená nebo drahá. Šli jsme se tedy podívat na Bránu Indie v Bombaji, okolo které bylo plno prodavačů cetek, ovoce, balónku a také žebráci…


 Našli jsme si „cestovní kancelář“, kde jsme si zaplatili cestu Sleepingbusem do města Mapusa ve státu Goa (asi 600 km od Bombaje). Ve Sleepingbusu jsou jednolůžka nebo dvoulůžka. Spát se tam ale moc nedá. Autobus jede asi 90 km/h , okolní auta a morky stále troubí a české děravé silnice jsou proti Indickým naprostý luxus J, takže jsme v postelích pěkně nadskakovali, troufám si odhadnout až 20 cm.
 

čtvrtek 10. ledna 2013

Víza

Když chcete cestovat do Indie musíte si mimo jiné zařídit vízum. Na turistické vízum můžete v Indii být nejdéle půl roku. Vyřídit si vízum pro nás byla docela nelehká věc. Můžete si zaject osobně do Prahy na Indickou ambasádu http://www.india.cz/cs/ a vše s potřebnýmy podklady (pas,letenky,fotky) si vyřídit sami... Nebo jako my si nechat víza vyřídit přez společnost Letuška.cz http://www.letuska.cz/viza/vizum-indie. Vyplňování online formuláře bylo naprosté peklo, trvalo nám to asi tři hodiny :-)